Členové sdružení "PIWI International" di Německa, Rakouska, České republiky, Švýcarska, Itálie, Polska e Nizozemska sešli v Neustadtu an der Weinstrasse na výroční valné hromadě. Většina z nich jsou vinaři, kteří pěstují (někdy dokonce výhradně) PIWI odrůdy révy vinné.

V pátek ráno proběhlo jednání představenstva organizace a následně návštěva révové školky Rebschule Freytag, která je jedním z hlavních dodavatelů těchto rezistentních odrůd révy vinné a která účastníkům poskytla náhled do své práce a zajímavé informace o šlechtění a množení (Obrazek 1).

ob 1: Volker Freytag (vlevo) při výkladu ve svém podniku
Ispezione di Volker Freytag

Odpoledne ve "Weincampus Neustadt" University applikovaných věd v Ludwigshafenu se neslo v duchu hesla "Věda se setkává s praxí". Čtyři odborné přednášky osvětlily spectrum o šlechtění po prodej vina:

  • Výzkum ekonomické udržitelnosti podniků and PIWI odrůdy: Překvapivé poznatky a perspektivy (prof. Dr. Marc Dressler, Weincampus Neustadt)

Velmi zajímavá přednáška nabitá daty: Před více než osmi lety řadili němečtí vinaři z hlediska přínosu ekologii PIWI odrůdy v pořadí různých kritérií až na desáté misto, např. za vodu, energii, skleníkové plyny, hnojení, péči o půdu … Menší utužování půdy a méně pesticidů bylo chtěno, ale PIWI odrůdy ne. Dnes je situace jiná, ve vybraných německých supermarketech se prodávají vína z PIWI odrůd v cenách da 5 a 9 €/0,75 l. A un minimo di 100 centesimi di prezzo da più di 9,53 €/láhev (n = 1119), l'importo totale è compreso tra 5 e 8 € (a partire da 40 %) e 25 a 81 tp. Přitom většina (78 %) je prodávána jako odrůdové víno, 12 % jako PIWI cuvée e 10 % jako cuvée PIWI + klasické odrůdy.

A se odráží e na současném zájmu vinařů o PIWI odrůdy. Pouze 40 % pěstitelů nemá zájem je pěstovat, 21 % planuje jejich výsadbu e 39 % je již pěstuje. Větší zájem o ně mají biovinaři. Z podniků, které je již pěstují, chce 60 % zvýšit jejich plochu e pouze 6 % chce jejich plochu snížit (většinou ti, kteří pěstují výhradně odrůdu Regent). Nella tua tasca PIWI prodotto, jejich výrobců e odrůd.

V biovinařstvích bylo proveneno porovnání nákladů na ochranu révy a výnos hroznů u odrůd Pinot blanc a Calardis blanc. Pinot bianco vychází v nákladech na ochranu průměrně na 944 €/ha, Calardis blanc na 435 €/ha, výnos hroznů byl u CB 2,7× vyšší.

  • Redukovaná ochrana révy PIWI odrůd (Prof. Dr. Jochen Bogs, Weincampus Neustadt)

Přednáška byla zaměřena na molekulární mechanicaly resistance, bylo vysvětleno, které geny jsou odpovědné za rezistenci proti padlí a plísni révy. Prof. Bogs zdůraznil, že iv odolnosti jednotlivých PIWI odrůd jsou rozdíly, například Regent máje lokus rezistence, Sauvignac dva, kdežto Müller Thurgau žádný. To se pak project v odolnosti révy. Důležité je taky, jak rychle rostlina rozpozná útok patogenu, k tomu jí v rámci jednotlivých lokusů rezistance slouzí různé druhy e různý počet receptorů, takže o odolnosti nerozhoduů re pouze prostý.

Una piccola quantità reale di connessioni PIWI odrůdy závisí su tlaku infekčním. Nel mese di gennaio 2021, quando il mese di giugno è stato giocato con un numero di vittorie estremamente silnym, grazie all'aumento della percentuale di PIWI tra 0 e 4 anni, il punteggio e il punteggio classico di Holo Dostejůd 14. L'upozornis di Přednášející, že úplné vypuštění ochrany u PIWI odrůd vede ke ztrátě rézistence e nemá tedy v praxi význam.

  • Předávání poznatků o PIWI odrůdách v rámci projektového týdne žáků "Udržitelné vinařství" (Karin Franzenová, Institut vinohradnictví a enologie, DLR Rheinpfalz)

Paní Franzenová představila vzdělávací projekt per žáky DLR, který je nadstavbový e součástí projektu VITIFIT. Účelem je připravit mladou generaci na udržitelné vinařství.

  • Stylistika vín PIWI odrůd: preferenza spotřebitelů a odborníků, včetně srovnávací degustace (prof. Dr. Ulrich Fischer a col., Institut vinohradnictví a enologie DLR Rheinpfalz)

V rámci programu VITIFIT probíhá výzkum u konzumentů, zkoumají se nejvhodnější způsoby vinifikace, víno je pak podrobně popsáno e jsou analyzovány vybrané aromatické látky. V pratica přednášce se prof. Fischer zaměřil na popis and srovnání různých metod vinifikace PIWI odrůd, jejichž vzorky byly degustovány. Například Calardis blanc byl při výnosu 19 t/ha zpracován na sekt podobný odrůdám Pinot blanc či Ryzlink rýnský. U odrůdy Cabernet blanc zase dosáhli v roce 2021 výnosu 20 t/ha, během dvou předcházejících let 14 t/ha, přičemž průměrná cukernatost v těchto třech letech se pohybovala od 19,5 a 23 ˚NM.

Konzumenti hodnotí víno z PIWI odrůd stejně jako z tradičních odrůd, tedy v zakrytých degustacích. Němečtí konzumenti iu PIWI odrůd preferují ovocitost, sladkost, tělo, tropické ovoce e aroma květin. Představeny byly i tři různě vinifikované vzorky Laurotu. prof Pescatore (Obrazek 2) na závěr shrnul: Potenciál PIWI odrůd, s ohledem na nezbytné změny směrem k větší udržitelnosti, je obrovský. Inoltre, non è possibile acquistare una bottiglia d'acqua con i metodi tradizionali.

ob 2: prof dott Ulrich Fischer při své přednášce

conferenza dott pescatore

Na sobotní valné hromadě (Obrazek 3); Mezi nejdůležitější aktivity sdružení patřila nová podoba mezinárodní south PIWI International Wine Challenge e vypracování nových stanov organizace. A by mělo PIWI International è stato creato da un'organizzazione per národní sdružení.

ob 3: Část účastníků valné hromady 12. 11. 2022

Ascoltatori nel campus del vino

La funzione Hromada per il volume può essere regolata in base alle funzioni precedenti. Il presidente di Pouze bývalý Josef Engelhart (D) opustil predstavenstvo na vlastní žádost po více funkčních obdobích. Il presidente di Současný, Alexander Morandell, è stato incaricato di svolgere la sua attività presso PIWI International. Stale je k dispozici per konzultace ve své speciální oblasti pěstování PIWI odrůd révy vinné. Jeho misto v tomto orgánu zaujal Heinrich Leutenberger (D), který převzal funkci zapisovatele. Revizor Edwin Locher byl potvrzen ve své funkci, druhým revizorem byl jednomyslně zvolen Ulrich Frizlen.

Dopo aver discusso sul používání loga PIWI International, c'è molto di più che posíleno jako značka e prendi častěji používáno členy:

Logo PIWI 140

Po ukončení valné hromady predstavil Dr. Oliver Trapp teorico e pratico PIWI odrůdy, které byly vyšlechtěny behem posledních desetiletí v Institutu Julia Kühna (JKI) v Geilweilerhof (Obrazek 4).

ob 4: dott Oliver Trapp con JKI prima di lui

Microvinificazione Oliver Trapp

Il modo in cui sono stati raccolti o slegati il revy na rezistenci měla e zajímavý všeobecný úvod, ve kterém uvedl několik údajů:

Il vino non filtrato non funziona correttamente e non è adatto a celém 1 %, ma solo a 30 % con proprietà fungicide. Z toho vyplývá potřeba pěstovat odolnější révu. Dále jsou nutné nové odrůdy vzhledem ke climatické změně. V Německu v letech 1990 – 2019 bylo 28 let s nadprůměrnou teplotou (oproti průměru let 1961 – 1990) a pouze 2 roky s teplotou mírně podprůměrnou (1996 a 2010). Tím jednotlivé fenofáze nastupují dříve e následuje poškození jarním mrazem e slunečním úpalem. Klesá taky obsah kyselin ve vinech tradičních odrůd.

V Německu je v současnosti zapsáno v registru odrůd 36 PIWI odrůd e dalších 40 PIWI odrůd je povoleno pěstovat. Celkem se pěstují (2021) su 3 283 ha, což zhruba odpovídá 3 % vinic. Roční nárůst PIWI odrůd nen příliš dynamický, ale Dochází přitom k obměně starých PIWI odrůd za nové. Například Regent v roce 2005 zaujímal 2 100 ha, v roce 2021 už jenom 1 600 ha. Sazenice PIWI odrůd v Německu pro výsadbu v roce 2023 již nejsou k mání.

JKI v posledních letech spoluprácuje s INRAe Colmar az této spolupráce vznikly nové odrůdy vyšší rezistencí (Artaban e Vidoc) per jižní Francii, jejichž vhodnost pro Německo se nyní ověřuje.

Ve druhé polovině přednášky následovala řízená gusto PIWI orrůd vyšlechtěných v Geilweilerhofu. Postupně byly předloženy a popsány PIWI odrůdy Villaris, Felicia, Calardis blanc, Calardis Musqué, Calandro a perspektivní křížení Gf.2010-011-0048 e Gf.2004-043-0010.

Po společné večeři byla příležitost předat přítomným vítězům diploma PIWI International Wine Challenge e ochutnat řadu vynikajících vín. Ocenění producenti z ČR jsou uvedeni na stránkách  https://www.svcr.cz/cs/informace-ze-sveta-piwi a veškeré výsledky na https://piwi-international.org/piwi-international-wine-challenge-2022/.

V neděli dopoledne byla celá akce zakončena návštěvou vinařství Mohr-Gutting contro Neustadt-Duttweiler (Obrazek 5). Se si tratta di un'attività primaria con un vinařstvím ecologico, è necessario praticare con PIWI odrůdami.

ob 5: Výklad majitele e vinařství Mohr-Gutting contro Neustadt-Duttweiler

Azienda vinicola Mohr-Gutting

PIWI International è un nuovo sito di media importanza, che non ha nulla a che fare con la tradizione europea tradizionale cinese, ma anche con gli Stati Uniti e il Canada. Vice o PIWI International zde: https://piwi-international.org/

Zpracoval Jiří Sedlo, archivio fotografico PIWI International